درباره

خانه » درباره

درباره مرکز کارآزمایی بالینی

مرکز کارآزمایی بالینی هم جهت با اهداف چشم انداز دانشگاه علوم پزشکی تهران، یعنی کسب جایگاه نخست آموزش و پژوهش در دانشگاه های منطقه و با هدف ارتقای ظرفیت آموزشی، ظرفیت پژوهشی و توان تولید دانش در دانشگاه و کشور، از پایان سال 1390 اولين فعاليت هاي خويش را آغاز نمود. اين مركز با هدايت اساتيدي با تجربه و تیمي آشنا به مباحث علمی و عملی کارآزمایی بالینی در حیطه های مختلفي چون طراحی، تحلیل، اجرا و انتشار نتایج فعاليت دارد و بطور مستمر زمینه فعالیت و همکاری خویش با اساتید، دانشجویان و متخصصين این حوزه چه در داخل دانشگاه و چه در خارج از دانشگاه (حوزه صنعت) را گسترش مي دهد.

 

رسالت، ارزش ها، چشم انداز و اهداف

رسالت مرکز کارآزمایی بالینی
 نهادینه کردن Good Clinical Practice در ایران.

ارزش های مرکز کارآزمایی بالینی
 اعتقاد و التزام به ارزش های والای انسانی و رعایت اصل محرمانگی
 صیانت از حقوق انسانی در پژوهش بالینی و رعایت اصول اخلاقی پژوهش
 نظم و انضباط در کلیه خدمات مرکز کارآزمایی بالینی
 مشتری مداری در کلیه خدمات مرکز کارآزمایی بالینی
 اصالت به کارگروهی در مرکز کارآزمایی بالینی
 رعايت حقوق مالکیت فکری، مدیریت تضاد منافع، پاسخ گویی سازمانی
 مشارکت علمی و تعالی سازمانی.

چشم انداز مركز كارآزمايي باليني
 یک همکار ایده آل و در تراز جهانی برای مشتریان
 ارایه دهنده خدمات جامع با کیفیت تسهیل شده یکپارچه
 با حیطه خدمات بین المللی
 متضمن صیانت از حقوق انسانی در پژوهش بالینی
 ارایه دهنده آموزش و مشاوره آنلاین
 دارای پروتکل های دریافت و اطلاع از خدمات user-friendly به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی
 با اکثریت مشتریان سازمان های ملی و بین المللی دارویی.

اهداف کلان مرکز کارآزمایی بالینی
 شناخته شدن مرکز به عنوان Clinical Trial Hub ایران
 تبدیل شدن به یک CRO بین المللی (Contract Research Organization)
 تبدیل شدن به دبیرخانه دائمی بین المللی و ملی کارآزمایی بالینی در منطقه.

 

سخن ریاست

بدون شک در سالیان گذشته انواع درمان و خدمات سلامت و به تبع آن ارتقای سلامت و افزایش امیدزندگی مرهون پژوهش های سلامت بوده است. شاید شعار سال 2012 گزارش سازمان جهانی بهداشت "No Health Without Research " تاکید مجددی بر تاثیر غیر قابل انکار پژوهش بر سلامت جوامع باشد.

در حوزه علوم بالینی، کارآزمایی های بالینی نقطه اتصال پژوهش های علوم پایه به علوم کاربردی و تامین کننده بالاترین سطح شواهد تصميم گيري جهت مسوولان مي باشند. تقویت این چرخه پژوهشی علاوه بر ارتقای شاخص های تولید علم در دانشگاه، در صورت مدیریت صحیح دانش می تواند منجر به ارتباط قوی تر حوزه صنعت با دانشگاه و خلق ثروت از طریق کاربردی و تجاری شدن دانش تولیدی در حوزه علوم بالینی گردد.

امروزه در سراسر دنیا بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی مراکزی تحت عنوان مراکز کارآزمایی بالینی را هدایت می نمایند كه بسته به اهداف تعیین شده، از پایه ای ترین فعالیت ها از قبیل توانمند سازی نیروی انسانی پژوهشگر، استخدام بیماران، فراهم ساختن بستر پژوهش در محیط های بالینی، اطلاع رسانی به شرکت کنندگان در مطالعات و اطمینان از رعایت اصول اخلاق وحقوق انسانی، انجام مطالعات اولیه قابلیت اجرا، مشاوره متدولوژی تا انجام کارآزمایی های چند مرکزی برای شرکت های بزرگ داروسازی در سطح ملی یا بین المللی و تهیه نقشه انتشار نتایج و کوتاه نمودن مسیر دانش تولیدی تا بازار و مطالعات بزرگ پس از بازاریابی را انجام می دهند.

ما نیز با راه اندازی مرکز کارآزمایی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم راستا با سیاست های توسعه ای دانشگاه تلاش می کنیم بستري علمي براي تعالي كمي و كيفي كارآزمايي هاي باليني در دانشگاه و كشور فراهم آوريم و اميدواریم كه در اين مسير، همواره از راهنمايي و همكاري كليه اساتيد برجسته دانشگاهي و پژوهشگران كشوري بهره مند باشيم.

دکتر علیرضا فیروز
ریاست مرکزکارآزمایی بالینی